İZMİR Hafif yağmurlu
İSTANBUL Parçalı Bulutlu
ANKARA -2° Parçalı Bulutlu

Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık beraat etti

11 Aralık 2015 , Cuma Sırrı Sakık, "Twitter" hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle hakkında açılan davada, ilk celsede beraat ettiAğrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, "Twitter" hesabındaki bazı paylaşımları nedeniyle hakkında "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezası ve memuriyet hizmeti ile seçme, seçilme ve velayet haklarından yoksun bırakılması istemiyle açılan davada, ilk duruşmada beraat etti.


Sakık, Ağrı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasında yaptığı savunmada, 30 yıldır siyasetin içinde olduğunu ve bu süre boyunca demokratik siyasete, kardeşliğe ve barışa inandığını, şiddetin olduğu eski tarihlerde bile bu anlayışından ödün vermediğini söyledi.

Davaya konu paylaşımlarının suç unsuru taşımadığını savunan Sakık, "Cumhurbaşkanı'nın mahkum olduğu dönemde okuduğu şiir ne kadar masumsa, davaya konu edilen benim twitim de o kadar masumdur" dedi.

Sakık, paylaşımlarının tümünün ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu dile getirerek, beraatini talep etti.
Sakık'ın avukatı Sedat Karaoğlan da iddianamenin eksik ve yetersiz olması nedeniyle mahkemece kabul edilmeyerek iade edilmesi, Ceza Muhakemesi Kanunu 193/2 maddesinde belirtilen "sanık hakkında, toplanan delillere göre mahkumiyet dıs?ında bir karar verilmesi gerektig?i kanısına varılması halinde, sorgulama yapılmamış olsa da davanın yokluğunda bitirilebileceği" hükmü gereğince beraate hükmedilmesi gerektiğini savundu.

Müvekkilinin beraatinin yanı sıra ihbarcının kim olduğunun araştırılmasını talep ettiğini ifade eden Karaoğlan, ihbarcı hakkında iftira suçundan şikayetçi olma haklarını saklı tuttuklarını söyledi.

CUMHURİYET SAVCISI MÜTALAASINDA BERAAT İSTEDİ

Cumhuriyet savcısı, savunmaların alınmasının mahkemeye sunduğu mütalaasında, sanık hakkında "silahlı terör örgütü PKK/KCK'yı meşru göstermek ve övmek suretiyle propagandasını yapmak" suçlamasıyla iddianame düzenlenmiş ve dava açılmış olsa da atılı suçun kanuni unsurlarının oluşmadığının anlaşıldığını belirtti. Savcı, Sakık hakkında beraatine karar verilmesi gerektiğini söyledi.
Mahkeme heyeti, davada araştırılacak başka bir husus bulunmadığını belirterek, sanık Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık'ın beraatine karar vererek, davayı bitirdi.

"ADALET HAYATIN HER YERİNDE HAYAT BULMALI"

Sakık, duruşma çıkışı gazetecilere yaptığı açıklamada, Ağrı halkının namusuna dil uzatıldığı için yaptığı açıklamalar nedeniyle hakkında açılan davada yargılandığını söyledi.
Haklı olduklarını ve sadece düşüncelerini ifade ettiği için mahkemenin beraat kararı verdiğini ifade eden Sakık, "Adaletin ve hakkaniyetin, hayatın her yerinde hayat bulması gerekir. Onun için hepimiz, hukukun mücadelesini sürdüreceğiz. Bu ülkede hukukun ve barışın ülkesini yaratmak adına mücadelemize devam edeceğiz" dedi.

Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığınca bir vatandaşın 155 Polis hattına, "Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık'ın 'Twitter' hesabından terör örgütü PKK/KCK'nın propagandası yaptığı" yönündeki ihbar üzerine başlatılan soruşturmada Sakık hakkında, "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezası ve memuriyet hizmeti ile seçme, seçilme ve velayet haklarından yoksun bırakılması istemiyle dava açılmıştı.

SON HABERLER

Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Erdal Bozkurt'tan Ziyaret

Tüm

Dükkanda 1 Haftadır Mahsur Kalan Kediyi İtfaiye Kurtardı

TOKAT'ta

Belediyemizden Engeli Olan Vatandaşlarımıza Özel Hizmet

Tunceli

Çocuklar ve Yaşlılar Buluştu

Şırnak'ta

Uşak'ta Tenis Turnuvası

Sporun

Okçular Osmaniye'de

Osmaniye

Şehre Nefes Aldıran Dokunuşlar

Niğde

Başkan Asya, Askf Heyetini Ağırladı

Belediye Tesislerimizi Tanıyoruz" Projesi Faaliyete Geçti

Oyun Grupları Revize Ediliyor