İZMİR Hafif yağmurlu
İSTANBUL Parçalı Bulutlu
ANKARA -2° Parçalı Bulutlu

İyilik Gemisi, Somali Yolunda!..

9 May 2016 , Pazartesi


Uzun yıllar kuraklık ve iç savaşla mücadele eden Somali için başlatılan uluslararası seferberliğe öncülük eden Türkiye, Anneler Günü'nde İyilik Gemisi ile 11 bin ton insani yardım daha gönderdi.

"İyilik Gemisi", Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay ve Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık'ın katıldığı törenle, 8 Mayıs'ta İstanbul-Haydarpaşa Limanı'ndan yola çıktı.

AFAD ve Türk Kızılayı işbirliği ile hazırlanan İyilik Gemisi, Somali halkı için 6 bin ton un ve 5 bin ton şeker taşıyor.

Somalili anneleri memnun etmek için burada olduklarını anlatan AFAD Başkanı Oktay, Somali'nin yakın geçmişte yaşadığı iç savaşa ve kıtlığa dikkati çekti. Oktay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlığı dönemindeki ziyaretiyle dünyanın gözlerinin Somali'ye çevrildiğini kaydetti.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık ise Haydarpaşa Limanı'nın tarihte yardım gemilerine çok kez ev sahipliği yaptığını anımsatarak, şimdiki yardımın da bunun bir örneği olduğunu söyledi.

Somali ve Doğu Afrika'nın 2011'de derin bir insanlık krizi yaşadığını aktaran Kınık, "O gün milletimizin ve devletimizin büyük bir eş güdümüyle dev bir insanlık operasyonu başladı. O gün kamu kurumlarıyla birlikte bu yardımları o bölgeye ulaştırdık. Afetin erken dönem etkileri geçtikten sonra o bölgeyi şenlendirecek ve kalkındıracak yatırımlara giriştik." ifadelerini kullandı.

SON HABERLER

"Huzur Tablosu Daim Olsun"

İzciler Serindere Kanyonunu Keşfetti

Kentsel Dönüşüm Alanı'nda Tanıtım Ofisi Kuruldu

Türkiye'nin En Donanımlı "İÇME Suyu Kalite Kontrol Laboratuarı" Hizmete Girdi

Yeni Stadyuma Yeni Çıkış Yolu Geliyor...

Kirazlı Dere Mevkiine Altyapı Bağlantıları

Viranşehir Heyeti Karaman'a Geldi

Satranç Turnuvası Düzenlendi

Gençlik Eğitim Merkezleri Başarı Çıtasını Yükseltiyor

Hanımlar Spor Ve Kültür Merkezleri Tamamlanıyor