İZMİR Hafif yağmurlu
İSTANBUL Parçalı Bulutlu
ANKARA -2° Parçalı Bulutlu

Tarihi Kilisede Restorasyon ve Konservasyon..

28 Nisan 2016 , Perşembe

Nevşehir "de geçtiğimiz yıl keşfedilen dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşiminde ortaya çıkartılan tarihi kilisede gerçekleştirilmesi planlanan restorasyon ve konservasyonuna yönelik ön hazırlık çalışmaları sürüyor.

Nevşehir Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ) işbirliği ile 11 mahalleyi içine alabilecek şekilde gerçekleştirilen Nevşehir Kalesi ve Etrafı Kentsel Dönüşüm projesi uygulama çalışmalarında keşfedilen dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşiminde , arkeolojik araştırma ve temizleme çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Nevşehir Belediyesi'nin öncülüğünde süren çalışmalarda ortaya çıkartılan tarihi kilisede önümüzdeki günlerde gerçekleştirilmesi planlanan restorasyon ve konservasyon için gerekli ön hazırlıklar çerçevesinde bilimsel değerlendirmeler de devam ediyor.

Bu amaçlı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkezi ve Bölge Laboratuvarı Müdürü Ali Osman Avşar ve Duvar Resmi Konservasyon uzmanı Gülseren Dikilitaş, kilisedeki mevcut durum incelemesinin ardından nem ve sıcaklık ölçümleri yaptı ve laboratuvarda yapılacak analizler için de örnekler aldı.

Duvar resmi ve taşıyıcı ana kayanın konservasyon durumunun da incelendiği çalışmalar için de bir rapor hazırlanacağı belirtildi.

2 günden beri dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşiminin bulunduğu bölgede incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkezi ve Bölge Laboratuvarı Müdürü Ali Osman Avşar ve Duvar Resmi Konservasyon uzmanı Gülseren Dikilitaş, söz konusu çalışmalara ilişkin olarak Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver'i ziyaret ederek, çalışmalara ilişkin bilgiler aktardı.

Nevşehir Müze Müdürü Ertuğrul Murat Gülyaz'ın da hazır bulunduğu ziyarette Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, bölgedeki sürdürülen arkeolojik araştırma ve temizleme çalışmalarının tamamen bilimsel bir düzey içerisinde gerçekleştirilmesi için her türlü çabanın gösterildiğini belirtti.

Sürdürülen çalışmalarla bölge turizminin de önemli bir gelişim süreci içerisine gireceğine inandığını söyleyen Ünver, 2018 yılı sonu itibariyle de bölgenin bir bölümünün turizme kazandırılmasının hedeflendiğini kaydetti.


SON HABERLER

"Huzur Tablosu Daim Olsun"

İzciler Serindere Kanyonunu Keşfetti

Kentsel Dönüşüm Alanı'nda Tanıtım Ofisi Kuruldu

Türkiye'nin En Donanımlı "İÇME Suyu Kalite Kontrol Laboratuarı" Hizmete Girdi

Yeni Stadyuma Yeni Çıkış Yolu Geliyor...

Kirazlı Dere Mevkiine Altyapı Bağlantıları

Viranşehir Heyeti Karaman'a Geldi

Satranç Turnuvası Düzenlendi

Gençlik Eğitim Merkezleri Başarı Çıtasını Yükseltiyor

Hanımlar Spor Ve Kültür Merkezleri Tamamlanıyor