İZMİR Hafif yağmurlu
İSTANBUL Parçalı Bulutlu
ANKARA -2° Parçalı Bulutlu

ÖDÜLLÜ YARIŞMA İÇİN, TIKLAYINIZ..

21 Nisan 2016 , Perşembe

TOKAT BELEDİYESİ Basın Açıklaması

Tokat 2.Ulusal Aşçılar ve Pastacılar Şampiyonası Tokat Mutfağı Yarışıyor Etkinliği (29-30 Nisan- 01 Mayıs 2016)

Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi, Tokat Kent Konseyi ve Türkiye Aşçılar Pastacılar Konfederasyonu (Taspakon) tarafından 29-30 Nisan- 01 Mayıs 2016 tarihlerinde Cumhuriyet Meydanında Tokat 2. Ulusal Aşçılar ve Pastacılar Şampiyonası ile Tokat Mutfağı Yarışıyor adı altında bir yarışma düzenlenecektir.

Alanında kendini ispat etmiş paydaş kuruluşların tamamının katılımlarının sağlanacağı bu ulusal bazlı yarışma ile Tokat mutfağının unutulmaya yüz tutmuş bütün lezzetlerini, yaşayan tatlarını öne çıkarmak, Tokat'lı yerel gurmelere ve Tokat halkına yerel damak zevklerini sunma fırsatını vermek, en önemlisi ise Anadolu mutfağının zengin menüsüne Tokat lezzetlerini dâhil etmek hedeflerimizi oluşturmaktadır.

Ülke çapında ünlü gurme ve şeflerin jüri üyeliğini yapacağı yarışmanın yerel ayağında iki kategori bulunmaktadır.

Kategori Tokat Kebabı
Kategori yerel yemekler, tatlar ve lezzetler

Yarışma Sonunda Dağıtılacak Ödüller:
1.Birincilik ödülü: Cumhuriyet altını
2.İkincilik ödülü: Yarım altın
3.Üçüncülük ödülü: Çeyrek altın şeklinde verilecektir.

Ayrıca yarışmacılara sertifika ve çeşitli hediyeler de takdim edilecektir. Yarışmaya yine gastronomi alanında ünlü yazar ve basın mensupları da iştirak ederek hem yarışmayı izleyecek hem de İlimizin yemek kültürünü tanıtan program çekimleri yapma fırsatı bulacaklardır.

Yarışma için İlimizde bulunan jüri ve diğer misafirlere İlimizin tarihi ve turistik yerlerine geziler düzenlenecektir. Tokatlı hanımlar bu yarışma ile farklı bir etkinliğe de ev sahipliği yapacaklardır. Söz konusu etkinlikte Bakır'ın ve bakırcılığın anavatanı olan Tokat, büyük boyuttaki bakır kazanlara Tokat'ın merkez nüfusu kadar, yani 142.637 adet Tokat bağ yaprağı ile yapılmış yaprak sarmasını Tokat'ın bakır kazanına koyarak bir dünya rekor denemesi yapacaklardır. Yapılan dolmalar misafirlere ve halka ikram edilecektir.

Yerelde Tokat'ımızın unutulmaya yüz tutmuş yemeklerimizi ve genel anlamda da Tokat'ımızın zengin mutfağını Anadolu lezzetleri ile buluşturmayı hedefledik. Tokat'ımızın güzelliği, tadı ve lezzeti cennet vatanımızın ve bütün insanlık ailesinin birliği, dirliği ve mutluluğuna vesile olsun diyorum.

Selam, sevgi ve saygılarımla?
21.04.2016 Av. Eyüp EROĞLU Tokat Belediye Başkanı


**YARIŞMA KURALLARI**
Yarışmacılarımız jüriler karşısında emek ve yeteneklerinin karşılığını alma heyecanını yaşarken ayrıca Tokat'ın yerel kültürüne de ciddi katkı yapmış olacaklardır. Yarışmacılarımız ayrıca geleneksel lezzet sunumlarının yapımını, hikâyesini, folklörük değerini, varsa türküsünü ve öyküsünü de Jüriye anlatabileceklerdir.

Yarışmacılar yarışmaya katılan şefler eşliğinde canlı performans sergileyerek tatlı ve yemekleri jürinin karşısında belirlenen süre içerisinde hazırlayıp takdim edecektir. Yarışmaya katılan amatörler ve şefler yemek veya tatlı tabaklarından iki adet hazırlayarak 1. Tabağı jüriye, 2. Tabağı ise teşhir masasına sunacaktır. Teşhir masasında yer alan yemek ve tatlılar profesyonel fotoğraf ekibi tarafından fotoğraflanarak daha sonra yemek ve tatlıları yapan yarışmacıların, Tokat 2. Ulusal Aşçılar ve Pastacılar Şampiyonası ve Tokat Mutfağı Yarışıyor ismiyle bir kitapta toplanacaktır.

Yarışmamız 29-30 Nisan ve 1 Mayıs 2016 tarihleri arasında Tokat Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilecektir. İlimizde il dışından katılımlı ve uzman isimlerin yer aldığı Tokat 2. Ulusal Aşçılar ve Pastacılar Yarışmasında toplam 20 kategoride 170 kişi katılacaktır. Aynı yarışmacı isterse birden fazla kategoride de yarışabilecektir.

Bütün kategorilerde yapılacak olan Yemek Yarışmamız, ilimizin tanıtımına her yönüyle katkı sağlayacak bir yarışma formatında planlanmıştır.

Etkinliğin amatörler kategorisinde yer alan "Tokat Mutfağı Yarışıyor" bölümümüz 29 Nisan 2016 Cuma günü 12.00' de başlayacaktır. Bu gruptaki yarışmamıza alanında kendini göstermek isteyen, Tokat Mutfağının farkındalığını ortaya koyarak Anadolu'nun zengin mutfak mirası ile buluşturmak isteyen bütün halkımızın katılımını bekliyoruz.

Alanında isim yapmış gurme ve şeflerin jüri üyeliğini yapacağı yarışmanın yerel ayağında iki kategori bulunmaktadır.

1.Kategori Tokat Kebabı
2.Kategori Tokat Mutfağının yemekleri, tatlar ve lezzetler

Yarışma Sonunda Dağıtılacak Ödüller:
1.Birincilik ödülü: Cumhuriyet altını
2.İkincilik ödülü: Yarım altın
3.Üçüncülük ödülü: Çeyrek altın şeklinde verilecektir.

Ayrıca yarışmacılara sertifika ve çeşitli hediyeler de takdim edilecektir.

Tokat Mutfağı Yarışıyor kategorisine katılmak isteyen Tokatlı aşçılarımız, amatör katılımcılarımız müracaatlarını Tokat Kent Konseyi veya Tokat Belediyesi Web sayfasında oluşturulan link aracılığı online müracaat formunu doldurarak müracaat edebilirler.

Yarışmaya Ülke çapında katılacak şefler de elektronik posta adresiyle müracaat edebilecekler. Yarışma Şartnamesi ve detaylı bilgi için; www.taspakon.org.tr


SON HABERLER

"Huzur Tablosu Daim Olsun"

İzciler Serindere Kanyonunu Keşfetti

Kentsel Dönüşüm Alanı'nda Tanıtım Ofisi Kuruldu

Türkiye'nin En Donanımlı "İÇME Suyu Kalite Kontrol Laboratuarı" Hizmete Girdi

Yeni Stadyuma Yeni Çıkış Yolu Geliyor...

Kirazlı Dere Mevkiine Altyapı Bağlantıları

Viranşehir Heyeti Karaman'a Geldi

Satranç Turnuvası Düzenlendi

Gençlik Eğitim Merkezleri Başarı Çıtasını Yükseltiyor

Hanımlar Spor Ve Kültür Merkezleri Tamamlanıyor